Jak uzyskać kolorowy asfalt w wytwórni mas bitumicznych

Innowacyjne pigmenty do kolorowych nawierzchni drogowych
12 czerwca 2019
Pokaż wszystkie

Jak uzyskać kolorowy asfalt w wytwórni mas bitumicznych

Każdy z Was na co dzień ma styczność z czarną bądź szarą nawierzchnię drogową. Nic szczególnego, prawda? Jednak nie zawsze musi być tak monotonnie! Przy zastosowaniu najnowszych technologii nasze nawierzchnie mogą mieć dowolny kolor, a wyprodukowanie ich jest możliwe na każdej wytwórni mas bitumicznych. Nie dość, że wyglądają przyjaźnie dla oka, to cechują się trwałością. Czego potrzebujemy, aby uzyskać taki efekt? Przede wszystkim kruszywa, wypełniacza i produktów oferowanych przez nas – czyli lepiszcza syntentycznego RecoFal S-100P oraz granulowanych pigmentów kolorowych ColorFalt. Warto dodać, że mieszanka tego typu powinna być zaprojektowana w laboratorium.

RecoFal S-100P też może Cię zaciekawić, bo jest fantastyczną alternatywą dla płynnych, syntetycznych lepiszczy do mieszanek kolorowych. Materiał jest dostarczany w formie granulek pakowanych w niskotopliwe worki 20 kg, które są dozowane bezpośrednio do mieszalnika na wytwórni mas bitumicznych. Dzięki swojej postaci operatorzy WMB nie muszą czyścic całego układu dozującego lepiszcze. Materiał dozowany bezpośrednio do mieszalnika nie wymaga wstępnego podgrzania. Granulki topią się w momencie zetknięcia z gorącym kruszywem, którego temperatura powinna wynosić maksymalnie 180°C.

A jakie są parametry tego lepiszcza? Deklarowana przez producenta temperatura mięknienia wynosi więcej niż 80°C, natomiast temperatura łamliwości wg Fraasa poniżej -20°C. Te parametry wpłyną na bardzo dobre właściwości mechaniczne takiej nawierzchni.  Finalnie – możemy wyprodukować mieszankę kolorową, odporną na koleinowanie oraz odporną na spękania niskotemperaturowe – niesamowite prawda?

Kolejnym składnikiem, godnym zastosowania są pigmenty kolorowe w postaci granulek. W porównaniu z pigmentami proszkowymi ColorFalt wyróżnia się wieloma zaletami. ColorFalt jest odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu jego przechowywanie jest łatwiejsze. Dozowanie zalecane to tylko 1-2% w stosunku do wagi mieszanki i wynika to z łatwiejszego rozprowadzenia mieszania granulek niż proszku.

Więcej o ColorFalt można dowiedzieć się klikając w link (https://www.onico-bitumen.pl/innowacyjne-pigmenty-do-kolorowych-nawierzchni-drogowych/) a także kontaktując się z naszym inżynierem sprzedaży.